Maria Teresa Korzonkiewicz Kiszczak
Maria Teresa Korzonkiewicz-Kiszczak

Charakterystyka powieści autobiograficznych:

W 3-ch tomach autobiografii autorka charakteryzuje swoje życie w określonym środowisku. Książki te są niezwykłe ze względu na ich autentyczność, a także na to, że pisane są przez pryzmat uczuć młodej dziewczyny, a następnie dojrzewającej kobiety. W książkach wraz z autorką przeżywamy miłość i seks, nienawiść, zdrady, uczestniczymy w tańcach i zabawach, w pracy, obserwujemy politykę i polityków, narastające wydarzenia polityczne. Zadziwia nas ich autentyczność, odwaga odkrywania prawdy.

1. „Żona generała Kiszczaka mówi”
To zwierzenia młodej dziewczyny, która zawiera związek małżeński z dorosłym mężczyzną – oficerem. Zaczyna nowe, trudne życie w warunkach jakże odmiennych od dotychczasowych, rodzinnych. Widzimy jej walkę o swoją tożsamość w nowych układach małżeńskich, towarzyskich, zawodowych.

Autorka autentycznie zaczyna pisanie tej książki w wieku dwudziestu kilku lat i dojrzewa wraz z opisywanymi wydarzeniami.

Młoda, wesoła kobieta wprowadza nas w atmosferę zabaw, tańców, miłości i miłostek, seksu, zdrad, ale także trudów codziennego życia.

Autorka szeroko „otwiera drzwi” swojego domu. Lekko, dowcipnie, prawdziwie, szczerze (aż do bólu) charakteryzuje życie swoje i rodziny. Wraz z autorką przebywamy w mniej lub bardziej ciekawym intelektualnie i politycznie środowisku, w środowisku wywiadów i kontwywiadów, w którym żyje w tym czasie ona i jej mąż. Wraz z nią przeżywamy dziejące się wydarzenia społeczne, gospodarcze, polityczne.

„Proszę bardzo – mówię – możemy się rozwieść w każdej chwili...”

Tak kończy się pierwszy tom tej powieści.
Wydanie trzecie.

2. „Niebezpieczna gra”
“Uwarunkowania w jakich my żyliśmy....oraz moja pozycja żony VIP-a powodują, że w naturalny sposób , w tej książce zawieram tak znaczący dla naszej rodziny i dla Polski okres między stanem wojennym i Okrągłym Stołem”. Str.6.

W tej, podobnie jak w poprzedniej książce, autorka otwiera drzwi swojego domu, w którym rośnie dwoje dzieci, gdzie jak w lustrze odbijają się wydarzenia społeczne, polityczne naszego narodu.

Internowanie to jedna z rzeczywistości po stanie wojennym.

Drzwi gabinetu ministra Kiszczaka otwarte są szeroko dla wielu ludzi, dla opozycji, a przede wszystkim dla przedstawicieli hierarchii kościelnej. Częstymi gośćmi są: kardynałowie, arcybiskupi, biskupi m.in. Franciszek Macharski, abp Bronisław Dąbrowski, bp Jerzy Dąbrowski, bp Miziołek i wielu innych biskupów i księży. Przychodzą z różnymi prośbami.

„Wszystkie prośby przedstawicieli kościoła staram się realizować. Jestem zwolennikiem porozumienia, dialogu z Kościołem, z Watykanem, porozumienia z opozycją - mówi Czesław”.

W książce zawarte są podziękowania za zrealizowane prośby przesyłane przez hierarchów kościelnych.

W tym tomie znajdziemy opis wizyt Papieża w Polsce, jego spotkania z Wałęsą w Dolinie Chochołowskiej i nie przyjętych przez Papieża prezentów, makabrycznego urodzinowego „prezentu” dla Kiszczaka w postaci zabójstwa księdza Popiełuszki, wybuchu w elektrowni atomowej w Czernobylu i.i.

Tu znajdują się także niezwykle urocze, sentymentalne opisy dorastających dzieci, jest opis ślubu córki Ewy.

Nie brakuje tu opisów tragicznych: „Chciałbym się z wami pożegnać, bo umieram...nie możesz umrzeć – mówię przestraszona. - Niestety, takie jest orzeczenie lekarzy – dodaje. I umarł”.

W tej powieści autobiograficznej jest bogata. oparta na faktach, charakterystyka obrad Okrągłego Stołu i ich niezwykłych uwarunkowań. Książka zawiera interesujące, rzadko publikowane fotografie uczestników obrad, odgrywających obecnie najważniejsze role na scenie politycznej. Ta powieść, obok opisu życia osobistego i rodzinnego charakteryzuje wiele ważnych wydarzeń historycznych, których autorem i uczestnikiem był generał Czesław Kiszczak, a w sposób pośredni uczestniczyła w nich także autorka.
Wydanie drugie.

3. „Magia mojego życia”
W III tomie mojej powieści autobiograficznej, podobnie jak w poprzednich, autorka pisze o miłości, seksie, o rodzinie, polityce. Zdradza tajemnice osobiste, domowe, polityczne, tajemnice rządzenia.

Pisze o ludziach władzy, charakteryzuje polityków - tych którzy odchodzą i tych którzy wchodzą do rządzenia, do władzy – ich zachowania na scenie polskiego teatru politycznego. Ich niebywałe fobie, uprzedzenia, zawiści, nienawiści. A my znamy ich nazwiska. Czy uwierzymy prawdzie?

A czy nie zainteresują was dość szczegółowo opisane sposoby kształcenia uczniów szkół średnich i studentów na Uniwersytecie Londyńskim, które autorka poznała osobiście w czasie studiów habilitacyjnych?

Czy pamiętacie jeszcze aukcję „prominent”? A czy macie pojęcie jaki to wielki strach posiała ona w środowisku „very important person”? czyli ludzi z najwyższych stanowisk rządzenia w Polsce? Czy chcielibyście poznać ich zachowania?

Czy chcielibyście poznać przygody z plecakiem na plecach w czasie samotnego zwiedzania Izraela? A niebywałe przygody w czasie trekkingu w Himalajach na wysokości 4500 metrów do Annapurna Base Camp?

Czy nie śmieszy was fakt, że w Polsce, gdzie w szpitalach chory leżą na korytarzu, rozwala się dużym nakładem kosztów, nowoczesny szpital na 500 miejsc? Dlaczego? Może to z nienawiści ...?

Są to powieści o wyjątkowej wartości faktograficznej, historycznej. Czyta się jednym tchem.